ERUSAM ERUSAM

YENİ BAŞLANGIÇ

FETÖ'nün 15 Temmuzdaki darbe  girişimi sonrasında web sitemize yöneltilen saldırı nedeniyle sitemizin bakım ve yenilenmesi çalışmalarının ardından yeniden yayındayız.Geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de çeşitli faaliyetlerle öğrencilerimizi, akademik personeli ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Rusya’dan Mısır’a kadar olan coğrafyada olup biten gelişmeleri, dün-bugün bağlamında sağlıklı, bilimsel ve elbette milli bir perspektifle ele alıp buna dair ürünleri ve fikirleri buradan paylaşacağız.  
Ülkemizde ve çevresinde yaşanan gelişmeler, bu topraklarda yaşayan herkes gibi Stratejik Araştırma Merkezi olarak bize de ağır sorumluluklar yüklemektedir. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan gelişmeleri tarihsel ve uluslararası bağlamdan kopuk bir şekilde izah etmek mümkün değildir. 
Son yıllarda yaşadığımız coğrafya ve civarındaki gelişmeler Türkiye’yi etkilemeye devam etmektedir. 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü, emperyalist güçlerin Türkiye etrafında geliştirdikleri çok yönlü kuşatma harekâtının bir parçasından başka bir şey değildi. 
Hedeflerine ulaşamayan bu güçler, planlarının diğer unsurlarını fiiliyata geçirmek için gayret göstermekten geri durmuyorlar. Kuzey Suriye’de yer alan terör gruplarıyla işbirliği, PKK’ya verilen destek, referandum vesilesi ile Türkiye’nin iç politikasına yön verme gibi girişimler, Batılı güçlerin faaliyetlerinden sadece birkaçı. 
Irak’ta Suriye’de yani tarihin başladığı coğrafyada tarihin adeta yeniden hızlandığına, hızlandırıldığına şahit oluyoruz. Buradaki gelişmelere sadece seyirci kalmamak için Merkez olarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Suriye’deki gelişmeleri doğrudan etkileyen Rusya inceleme alanlarımızdan diğerini oluşturuyor. Ülkenin gerek kendi içindeki gelişmeler gerek Türkiye ile olan münasebetleri ve gerekse Ortadoğu’daki faaliyetlerine buradan ulaşmak mümkün olacaktır. Yine Ortadoğu’da hiç gündemden düşmeyen İsrail-Filistin meselesi de odaklandığımız bir başka mesele olacaktır. 
İçte ve dışta büyük ve ağır bir sınavdan geçtiğimiz bu dönemde yaşanan gelişmelerin duygusallıktan uzak, bilimsel yaklaşımla ve akademik bakış açısıyla ele alınması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. ERUSAM olarak sorumluluğumuzun her zamankinden daha fazla olduğunun bilincinde ve farkındayız. Önümüzdeki günlerde çalışma sahamıza dair konularda bilgi ve haber derleme, analiz, değerlendirme, röportaj ve rapor yayımlama ile konferans, seminer ve çalıştay düzenleme gibi faaliyetlere devam edeceğiz. 
 
Doç.Dr. Cevdet KIRPIK
ERUSAM Müdürü V.
 
 

Tarih: 22.05.2017

Prof. Dr. Cevdet KIRPIK

Kurumu : ERUSAM

E-Posta : cevdetk@erciyes.edu.tr

Telefon : +90 352 438 26 66

Araştırma Konusu : Tarih

YENİ BAŞLANGIÇ FETÖ'nün 15 Temmuzdaki darbe  girişimi sonrasında web sitemize yöneltilen saldırıDevamı>>>